Hakkımızda

1924 yılında Kavala-Kınalı köyü (Kokinohom) ‘nden mübadele ile gelen baba-dedemizin lakabıdır “Kotraba”. Köylüdürler, toprağa bağımlı yaşamlarını sürdürürler. Bu sebepten, çiftçilik malzemeleri, tütün işleme alet edevatları ve hayvanlarıyla Alaçatı’ya yerleşirler o zaman. “Kotraba” iyi tütün üreten, çalışkan anlamında kullanılan bir lakaptır. Şu anda otelimizin bulunduğu arsa da o zamanlarda Kotraba Dedemiz’ e iskan hakkı olarak verilmiştir.

   Biz de Kotraba Hasan’ın oğlu ve torunları olarak, bu anıları yaşatmak, paylaşmak ve dedelerimize bu topraklar için teşekkür etmek maksadıyla bu işletmeyi kurduk.

“Kotraba” dan mütevellit, tütünün yaş halinden ilham aldığımız yeşiller ve kuru halini yansıtan renk ile dokular, geleneksel Alaçatı mimarisine saygı duyan ama onu günümüze yorumlayan bir mimari konsept anlayışıyla bugünkü şeklini aldı. Toprak ve tütünden geçimini sağlayan bu ailenin anılarına ithafen, taş, ahşap, hazeran, hasır ve jüt gibi doğal malzemeler kullandık. Alaçatı’nın tatlı rüzgarı ve güneşinin içeri sızdığı yüksek tavanlı ferah odalarımızda, siz misafirlerimize dingin ve huzurlu bir dinlenme ortamı sunmaya çalıştık. Sizleri, avlumuzdaki keyifli sohbetlere, yeni dostluklara ve anılara bekliyoruz.